Powrót

Powakacyjny Dzień Wspólnoty - Jedlnia-Letnisko 05.09.2015

galeria zdjęć>>>

Jak co roku u progu nowego roku formacyjnego rodziny należące do Domowego Kościoła diecezji radomskiej spotkały się na Powakacyjnym Dniu Wspólnoty. Już po raz kolejny Domowy Kościół korzysta z gościnności ks. kan. Andrzeja Margasa proboszcza parafii św. Józefa w Jedlni-Letnisko.

Spotkanie rozpoczęło się od zapalenia świecy i zaśpiewania pieśni "Zjednoczeni w Duchu". Następnie para diecezjalna: Bożena i Janusz Jemiołowie oraz ks. kan. Andrzej Margas serdecznie powitali wszystkie przybyłe rodziny i księży moderatorów Domowego Kościoła z ks. Maciejem Korczyńskim moderatorem diecezjalnym DK oraz ks. Grzegorzem Lipcem moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie.

Następnie ks. Maciej Korczyński wygłosił konferencję w której przybliżył nam temat roku formacyjnego - "W mocy Ducha św." Zwrócił m. inn. uwagę na to, że Duch św. od początku wyraża miłość Boga Ojca do Syna - Jezusa, jest Tym, który spaja w jedno Ojca i Syna. Duch św. nie pojawił się dopiero w czasach Jezusa - Piećdziesiątnica - ale jest od początku, już na kartach Starego Testamentu, choć nie wprost. Wszędzie tam, gdzie naród wybrany odwraca się od Boga ponosi klęskę a gdy działa zgodnie z planem Bożym Bóg mu błogosławi.

Następnym punktem spotkania w ramach PDW było przedstawienie meldunków z poszczególnych rekolekcji wakacyjnych. Pary prowadzące prezentowały kolejno swoje rekolekcje. W skrócie można powiedzieć, że ogólna liczba uczestników rekolekcji wynosiła 852 osoby w tym spoza naszej diecezji było 241 uczestników. W diecezji mamy 120 kręgów, w tym 15 pilotowanych. Po formacji podstawowej jest 19% małżeństw.

Potem nastąpiła godzina świadectw, w której uczestnicy rekolekcji dzielili się duchowymi przeżyciami rekolekcji, w których uczestniczyli. Świadectwa te pokazały jak ważne są rekolekcje w całej formacji Domowego Kościoła. Dają one uczestnikom możliwość takich doświadczeń, których nie można przeżyć gdzie indziej. Oderwanie się od codzienności, możliwość skupienia się na rodzinie, świadectwo innych małżonków, spotkania formacyjne, to tylko niektóre momenty czasu rekolekcji.

Po godzinie świadectw przeszedł czas na Namiot Spotkania: modlitwę i medytację przed Najświętszym Sakramentem. Było to zarazem wstęp do głównego punktu spotkania - Eucharystii. Celebrował ją wraz z księżmi moderatorami ks. bp Piotr Turzyński, który w minione wakacje był moderatorem na  rekolekcjach tematycznych w Piwnicznej, organizowanych przez DK naszej diecezji. W swojej homilii ks. biskup zwrócił uwagę m. inn. jak ważne jest to, że są rodziny, które chcą formować się w DK i zachęcał nas do propagowania naszego ruchu wśród innych rodzin.

Spotkanie zakończyło się agapą, podczas której przy grochówce i smacznym cieście wszyscy wspominali wakacyjne rekolekcje. Choć trochę żal, że wakacje już za nami, mamy świadomość, że był to czas radości i spotkania z drugim człowiekiem. Czas odpoczynku dany nam przez Boga abyśmy nabrali sił na nowy rok pracy, życia rodzinnego i formacji w Domowym Kościele.

Monika i Tomek Bis

Powrót