Teoria

Kurs Animatora Muzycznego Oazy (KAMUZO) to fantastyczna okazja, aby popracować nad swoimi zdolnościami muzycznymi. To także czas na zdobycie potrzebnej wiedzy i umiejętności, aby poprzez śpiew i grę na instrumentach piękniej chwalić Pana Boga. Jednak głównym celem KAMUZO jest przeżycie rekolekcji w bliskości Tego, który dał nam muzyczne talenty.

Na KAMUZO dowiesz się, czym są niezbędne w muzycznej posłudze:
1. EMISJA GŁOSU
Jest to proces WYDOBYWANIA SIĘ GŁOSU podczas śpiewu. W czasie KAMUZO każdy uczestnik będzie uczył się, JAK ODDYCHAĆ, używać PRZEPONY (mięśnia wspomagającego wydobywanie się głosu), UKŁADAĆ KRTAŃ i USTA. Wszystko po to, aby dźwięk był jak najczystszy i jak najpoprawniej zaśpiewany.
Zajęcia z emisji głosu obejmują też wiele zabawnych ćwiczeń – tzw. ROZŚPIEWEK i zawsze przynoszą uczestnikom mnóstwo radości. Są też bardzo rozwijające – pomagają wyczulić słuch na dokładność w artykułowaniu słów i dźwięków.

2.TEORIA MUZYKI
To nic innego, jak poznawanie nut i pauz, nazw dźwięków, zapisywanie oraz odczytywanie ich z pięciolinii, aby od tej pory żaden utwór nie był już tajemnicą. Ponadto takie pojęcia jak „metrum”, „takt” czy też „akord” okazują się przydatne i przyjemne. Zajęcia z teorii muzyki pomagają opanować śpiew na kilka głosów i dają dobrą podstawę do kształcenia słuchu.

3.PRAWODAWSTWO LITURGICZNE
Innymi słowy, jest to nauka doboru ŚPIEWÓW na Mszę Świętą i inne nabożeństwa w oparciu o przepisy Kościoła Rzymskokatolickiego. Przez słowo ŚPIEWY rozumiemy nie tylko pieśni, ale także m. in. części stałe Mszy Świętej, odpowiedzi do wezwań kapłana, śpiewane modlitwy.

Wbrew pozorom dobór śpiewów nie jest taki łatwy, to ambitne zadanie. Każdy uczestnik KAMUZO, który będzie się tym zajmował, otrzyma doskonałe przygotowanie, aby w parafii lub na rekolekcjach Oazowych być profesjonalistą i dobierać śpiewy tak, aby były zgodne z duchem liturgii i pomagały wszystkim uczestniczącym skierować myśli w stronę Boga.

4.METODY PRZEPROWDZANIA PRÓBY ŚPIEWU
Czyli krótko i konkretnie, CO, JAK I Z KIM śpiewać, żeby próby były jednocześnie dobrze wykorzystanym czasem, spędzonym na modlitwie i muzycznym doskonaleniu się, a także by zyskiwały na atrakcyjności. Trochę pedagogiki dla każdego przyszłego animatora muzycznego.

Przyjedź i przekonaj się osobiście, że muzyką można się też modlić i przybliżać innych do Boga!