DOR w akcji

0
280

Przez ostatnie lata w naszej diecezji wiele się działo! Nadszedł czas zmian w Ruchu. Z inicjatywy naszych moderatorów diecezjalnych powstało kilka nowych diakonii. W tym ostatnio pojawił się tajemniczy DOR. Co to w ogóle za diakonia? Jakie ma zadania, cele? O tym w poniższym artykule!

Ostatnio w oazie radomskiej pojawił się nowy akronim DOR. Co kryje się pod tym skrótem? Jeden ksiądz, jeden kleryk oraz czworo animatorów – to wszyscy członkowie wchodzący w skład Diakonii Oaz Rekolekcyjnych. Nowo powstała diakonia ma na celu przygotować turnusy wakacyjne pod względem logistycznym. A co tak naprawdę się kryje pod tymi słowami? Diakonia Oaz Rekolekcyjnych ma za zadanie przygotowywać wyjazdy na oazy wakacyjne. W skład ich działań wchodzą takie rzeczy jak: poszukiwania nowych ośrodków, przygotowanie animatorów pod względem wychowawczym oraz zapewnienie podstaw prawnych. Członkowie tej diakonii skupiają się na tym, aby ułatwić i zabezpieczyć działania całego Ruchu w diecezji radomskiej. Warto dodać, że DOR jest diakonią stworzoną stricte do działań praktycznych, tak więc jej członkowie formują się w innych diakoniach.

Nie da się ukryć, że niektóre z ośrodków, w których odbywały się oazy, chociaż niezwykle klimatyczne, nie do końca spełniają obecne standardy. To właśnie jest jedno z ważniejszych zadań DOR-u – znalezienie nowych ośrodków, w których będą się mogły odbywać turnusy wakacyjne. Dzięki temu już w tym roku dysponujemy nowymi ośrodkami, a poszukiwania kolejnych wciąż trwają!

Bardzo istotnym zadaniem członków Diakonii Oaz Rekolekcyjnych jest również przygotowanie animatorów do uczestnictwa w turnusach wakacyjnych. Nie chodzi o przygotowanie formacyjne, a o przygotowanie praktyczne i wychowawcze. Szykowane są kursy, prawne funkcjonowania na turnusach wakacyjnych: dla wychowawców, pierwszej pomocy, walki z depresją wśród młodzieży, na których animatorzy zdobywają fachową wiedzę o prowadzeniu dokumentacji, zasadach oraz przepisach jakie obowiązują na wyjazdach wakacyjnych, zasadach pierwszej pomocy oraz wiele innych istotnych informacji dotyczących pracy z dziećmi i młodzieżą.

DOR zajmuje się także pomocą dla księży poprzez organizowanie kursów na kierowników kolonii oraz organizowania zaplecza oazy m.in. kontaktów do lokalnych dostawców żywności, kucharzy z odpowiednimi uprawnieniami, animatorami, którzy będą mogli pełnić rolę poza formacyjne takie jak np. animator zakupowy.

Ostatnim, choć równie ważnym, aspektem jest przygotowanie dokumentacji wyjazdu wakacyjnego, tak aby mógł on zostać zgłoszony do kuratorium. Do samego przygotowania przed zgłoszeniem dochodzi jeszcze monitorowanie dokumentacji i standardów podczas samej oazy, gromadzenie wszelkich informacji i dokumentów po turnusie rekolekcyjnym. Dzięki temu nasze oazy będą jeszcze bezpieczniejsze, a komfort pracy i funkcjonowania na turnusach jeszcze wyższy.

Mimo że Diakonia Oaz Rekolekcyjnych jest jedną z najmłodszych i najmniejszych diakonii w naszej diecezji, to od samego początku prężnie działała na wielu polach dążąc do poprawienia warunków posługi dla całego Ruchu w naszej diecezji. Szukając nowych ośrodków, monitorując zapisy, prowadząc bazy danych animatorów lub przewożąc łóżka z Mariówki do Zarzęcina, DOR spełnia swoją niestandardową formę posługi dla całej radomskiej oazy.

Autor: a. Jędrzej Kopycki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz!
Podaj swoje imię