Wadowice – tu wszystko się zaczęło. Relacja z Ogólnopolskiej Pielgrzymki KWC.

0
297

W tym roku Ogólnopolska Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka odbyła się w Wadowicach. W rodzinnej miejscowości świętego Jana Pawła II, którego w tym roku obchodzimy stulecie urodzin. Nie jest to jedyny powód obrania takiego miejsca. Parafrazując wypowiedź samego papieża Polaka, w tym mieście wszystko się zaczęło, i rodzina, i teatr, i kapłaństwo, które poprowadziło go do posługi papieskiej, która następnie zaowocowała głośnym wołaniem do rodaków: „Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa.” Wezwanie  zostało natychmiast podjęte przez ks. Franciszka Blachnickiego i zapragnął on odpowiedzieć na nie niematerialnym prezentem w postaci rozpoczęcia dzieła Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

I tak obecny 2020 rok to już 41. rok tego dzieła. Co roku sympatycy i członkowie pielgrzymują, aby dawać świadectwo że dalej pragną odpowiadać na wezwanie papieża Polaka.

W tym roku po raz pierwszy jako moderator Centralnej Diakonii Wyzwolenia pielgrzymkę poprowadził ks. Krzysztof Dukielski z pomocą s. Małgorzaty Kobylarz. Ksiądz Ryszard Gacek jako moderator RŚŻ archidiecezji krakowskiej bardzo pomógł w organizacji i współprowadzeniu tego wydarzenia na miejscu.

Wydarzenie oficjalnie rozpoczęło się o godzinie 12:00 modlitwą Anioł Pański w kościele świętego Piotra w Wadowicach. Wcześniej chętni mogli zwiedzać Muzeum Dom Rodzinny Ojca  Świętego Jana Pawła II. Następnie modlitwę przed krzyżem KWC pełną śpiewu i rozważań poprowadziła siostra Małgorzata Kobylarz. Konferencję nt. więzów łączących św. Jana Pawła II z Krucjatą Wyzwolenia Człowieka wygłosił moderator krakowskiej Diakonii Wyzwolenia – ks. Mirosław Żak, który w Krucjacie trwa już 41 lat. Sam przyznał, że jest ok. 1700 osobą, która podjęła się tego dzieła. Swoją konferencję wygłosił również dyrektor wyżej wspomnianego Muzeum – ks. Łukasz Piórkowski. Następnie świadectwem trwania w Krucjacie podzieliła się Pani Stanisława Orzeł z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Jest jedną z pierwszych osób, które przystąpiły do dzieła KWC. Towarzyszyła ks. Franciszkowi Blachnickiemu w Pierwszej Pielgrzymce KWC podczas której złożono na ręce Jana Pawła II Księgę z pierwszymi nazwiskami członków Krucjaty.

Popołudniowa Eucharystia sprawowana była w Bazylice Wadowickiej pod przewodnictwem ks. bp Janusza Mastalskiego. Ksiądz biskup przypomniał, że misja Krucjaty jest aktualna aż do ostatniej osoby zniewolonej przez alkohol, ale póki są osoby trwające w tym dziele jest też nadzieja na wyzwolenie.

Po przerwie obiadowej wszyscy pielgrzymi zebrali się w kościele klasztornym Karmelitów Bosych, aby modlić się Drogą Krzyżową. W organizacji Pielgrzymki miało swój wkład wiele zaangażowanych osób, a jedną z nich był pan Maciej Jóźwiak, który przygotował rozważania owej Drogi Krzyżowej. Między poszczególnymi Stacjami kilku członków KWC podzieliło się swoimi świadectwami trwania w abstynencji i modlitwie.

Całe wydarzenie zakończyło się ok. godziny 18:00, tuż przed zachodem słońca, które delikatnie zza chmur oświetliło panoramę miasta dobrze widoczną z „górki” – tak Wadowiczanie mają w zwyczaju nazywać wzgórze na którym wznosi się klasztor Karmelitów Bosych.

 

Autor: an. Anna Kurowska
Zdjęcia: Diakonia Komunikowania Społecznego Ruchu Światło-Życie w Archidiecezji Krakowskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz!
Podaj swoje imię